HISTORIA  KOBYLNICY  W  ZARYSIE

Kobylnica – wieś w województwie wielkopolskim, powiecie poznańskim, w gminie Swarzędz. Położona przy szosie DK5 i linii kolejowej  Poznań – Gniezno.

Przez wieś przebiega Droga św. Jakuba, jest to  wielkopolski odcinek szlaku pielgrzymkowego do Katedry w Santiago de Compostela w północno – zachodniej Hiszpanii.

Na terenie Kobylnicy przed I wojną światową wykopano kości mamuta, a dwa kilometry na wschód od wsi znajduje się głęboki jar, zwany Jarem pod Uzarzewem gdzie na wschodniej stronie tego jaru znaleźć można grodzisko.

Pod koniec XIX w. i na początku XX w. w Kobylnicy organizowano  jedne z pierwszych w kraju, kolonie letnie dla dzieci. Kolonie organizowane były przez Towarzystwo Kolonii Wakacyjnych i Stacji Sanitarnych „ Stella”, które w 1897 roku zakupiło  morgi magdeburskie i rozpoczęło budowę pierwszych obiektów. Powstaje duży murowany barak sypialny i dom gospodarczy z jadalnią dla 200 dzieci oraz Kapliczka w stylu neogotyckim, która zostaje dobudowana do jadalni. Budowę kapliczki ukończono w 1903 roku.  


Kapliczka w stylu neogotyckim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak wygląda Kapliczka obecnie

Wydarzenie to zostało upamiętnione tablicą umieszczoną na budynku przy ul. Poznańskiej 91 poświęconej Bronisławowi Gąsiorowskiemu, protektorowi Towarzystwa Kolonii i Stacji Sanitarnej „Stella”, która rozpoczęła swoją działalność na terenie Kobylnicy.

 Tablica pamiątkowana na budynku dawniejszego Domu Dziecka od  ul. Poznańskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tablica pamiątkowa umieszczona na budynku dawniejszego Domu Dziecka od  ul. Poznańskiej

W późniejszych latach budynki zostają gruntownie przebudowane  i przeznaczone na Dom Dziecka, a  barak wraz z Kapliczką zostaje udostępniony dla mieszkańców Kobylnicy w którym odbywają się  nabożeństwa. Wówczas była to parafia Wierzenicka, a w lutym 1975 roku z parafii Wierzenica zostaje wyodrębniona parafia Kobylnica.

      Chwilowo bez opisu... Chwilowo bez opisu...

 

 

 

 

 


clip_image006clip_image008clip_image010

Obecnie tak wyglądają budynki po byłym Domu Dziecka

Początek XX w. to rozwój Kobylnicy jako, miejscowości letniskowej. Około 1910 roku powstaje dom hr. Chełmońskiego, p. Chmielewskiej, p. Wojciechowskiej , państwa Mieczakowskich, państwa Ciążyńskich (dawniejsza poczta), państwa Nerkowskich (dzisiejsza apteka przy ul. Poznańskiej).

 Dzisiaj... Apteka...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom państwa Nerkowskich do którego została dobudowana część apteki.

1 wrzenia 1902 roku następuje otwarcie  jednoklasowej niemieckiej szkoły, która została wybudowana z funduszy rządowych. Dyrektorem zostaje pan Wacław Gawroński. W 1906 roku wybucha strajk szkolny, jest to protest przeciwko wprowadzeniu języka niemieckiego do religii, a 1 kwietnia 1919 roku następuje otwarcie polskiej Publicznej Szkoły Powszechnej w której, nauczycielem i kierownikiem zostaje pan Lucjusz Latosiński. Obecnie w budynku mieści się przedszkole „Koszałek Opałek”.

 Widok archiwalny. Wówczas szkoła niemiecka  Widok wszpółczesny. Obecnie przedszkole im."Koszałka Opałka"

 

 

 

 

 

 

 

3 września 1939 roku podczas bombardowania zostaje zniszczona stacja kolejowa, a od kwietnia 1942 roku do sierpnia 1943 roku na terenie Kobylnicy istnieje obóz pracy dla obywateli żydowskiego pochodzenia. Więźniowie układają tory kolejowe na trasie Kobylnica – Kobylepole oraz prawdopodobnie odbudowują też zniszczony budynek dworca.

Dworzec Kolejowy  Dworzec Kolejowy  tablica upamiętniająca istnienie obozu pracy

 

 

 

 

 

Budynek dworca kolejowego w obecnym czasie oraz tablica upamiętniająca istnienie obozu pracy umieszczona na budynku.

W 1952 roku wieś zostaje zelektryfikowana, a w 1954 roku obszar Gminy zostaje podzielony na gromady z siedzibą w Swarzędzu i Kobylnicy. Siedziba Gromadzkiej  Rady Narodowej mieści się w budynku dawniejszej poczty przy ul. Poznańskiej. 1 stycznia 1972 roku Gromadzka Rada Narodowa ulega likwidacji i prowadzenie wszystkich spraw przejmuje Rada Narodowa w Swarzędzu.

 
Budynek w którym mieściła się siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budynek w którym mieściła się siedziba Gromadzkiej Rady Narodowej

31 sierpnia 1964 roku następuje otwarcie nowej Szkoły Podstawowej „Tysiąclatki”, której w latach późniejszych nadano imię Aleksandra Zawadzkiego oraz Sztandar Szkoły, a kierownikiem  jest Pani Herta Fajfer. Obecnie szkoła nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Szkoła Podstawowa  w Kobylnicy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak wygląda obecnie budynek Szkoły Podstawowej  w Kobylnicy im. Kawalerów Orderu Uśmiechu

W latach 1971 – 1972 biegnąca przez Kobylnicę piaszczysta droga zostaje przebudowana w drogę asfaltową i zostaje oznaczona jako trasa E-83 łącząca Poznań i Gniezno. Obecnie tą trasą przebiega Szlak Piastowski.

W listopadzie 1975 roku zostaje oddany do użytku nowo wybudowany Ośrodek Zdrowia przy ul. Poznańskiej. Stary Ośrodek miał swoją siedzibę w wynajmowanych pomieszczeniach  pałacyku państwa Kutznerów u zbiegu ul. Swarzędzkiej i Dworcowej. Kierownikiem i lekarzem leczącym mieszkańców Kobylnicy  przez długie lata był pan Jan Kopaczyk. Obecnie w budynku Ośrodka Zdrowia po kapitalnym remoncie znajduje się Biblioteka Publiczna oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej prowadzone przez  Stowarzyszenie Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu.

Siedziba Ośrodka Zdrowia do listopada 1975 roku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budynek w którym na parterze miał siedzibę do listopada 1975 roku Ośrodek Zdrowia

 Poprzednio Ośrodek Zdrowia, obecnie Biblioteka Publiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budynek w którym od listopada 1975 roku do 2013 roku mieścił się Ośrodek Zdrowia, a w styczniu  2014 roku po kapitalnym remoncie otwarto Bibliotekę Publiczną

Do ciekawostek należy również dodać, iż na terenie Kobylnicy (przy trakcie leśnym wiodącym w kierunku Uzarzewo) jest Polana Zabytkowego Dębu ( obecnie dąb jest zwalony) na której, znajduje się Obelisk upamiętniający miejsce spotkań skautów w 1918 roku. Obelisk został postawiony z inicjatywy harcerzy z Kobylnicy i upamiętnia 83 rocznicę rozwiązania Skautingu Wielkopolskiego. To właśnie w tym miejscu pod zabytkowym dębem w Zielone Świątki 19 – 20 maja 1918 roku po uzyskaniu wiadomości o rozwiązaniu Skautingu Wielkopolskiego przez władze pruskie, harcerze rozpoczęli działalność konspiracyjną, przygotowując się do Powstania Wielkopolskiego.

 

 

 

 

 Materiał został opracowany przez harcerzy z 13 Drużyny Harcerskiej im. Batalionu „Parasol” z Kobylnicy, którzy zdobywali sprawność „Znawca swojej miejscowości” , na podstawie wywiadów z mieszkańcami  oraz źródeł historycznych.


Komentarze   

0 #2 TarenJuicy 2018-08-14 18:07
Hi. I see that you don't update your site too often. I know that writing content is time
consuming and boring. But did you know that there
is a tool that allows you to create new articles using
existing content (from article directories or other
pages from your niche)? And it does it very well. The new posts are high quality and
pass the copyscape test. You should try miftolo's tools
Cytować
+2 #1 margoko 2016-09-26 14:45
Aż żal patrzeć na pałacyk państwa Kutznerów :( A mógłby być ozdobą wsi.
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Zagrożenie burzowe
Ostrzeżenia przed burzami - antistorm.eu